Zestresowane jajniki

« wróć

ZESTRESOWANE JAJNIKI

 

Badania naukowe dowodzą, iż istnieje ścisły związek pomiędzy chronicznym stresem a spadkiem wydolności pracy jajników!

Funkcjonowanie w ciągłym stresie nie tylko może prowadzić do przyrostu masy ciała ( o czym niejedna kobieta już się przekonała) ale również niestety może się to przełożyć na przyszłe problemy z poczęciem dziecka.

Jak to możliwe?

Okazuje się, że problem wiąże się z poziomem greliny- tzw. hormonu głodu. Jest on wydzielany przez komórki żołądka, jelito cienkie, trzustkę, jądra, łożysko oraz podwzgórze. Do najważniejszych zbadanych funkcji greliny należy regulacja łaknienia i równowagi energetycznej organizmu oraz stymulacja wydzielania hormonu wzrostu.

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne odkryli, że pod wpływem stresu do krwi uwalnia się grelina, której to podwyższone stężenie pobudza apetyt i zaburza funkcje rozrodcze.

Jednak nie oznacza to, że wszystkie kobiety żyjące w stresie będą miały problem z zajściem w ciążę. Kto z nas żyje bezstresowo? Większość społeczeństwa efektywnie radzi sobie z wyzwaniami dzisiejszych czasów i cieszy się potomstwem.

Luba Sominsky- autorka badań nad greliną zauważa,że problem niepłodności, który wiąże się ze stresem dotyczy młodych, zdrowych kobiet. Jest to na szczęście niepłodność okresowa, odwracalna. Jednakże u tych kobiet, które cierpią na niepłodność spowodowaną innymi ginekologicznymi schorzeniami nawet niewielki wzrost tego hormonu we krwi może już istotnie wpływać na zmniejszenie szans na poczęcie.

Podczas eksperymentów na modelach zwierzęcych naukowcom udało się zminimalizować negatywny wpływ stresu poprzez zablokowanie receptorów dla greliny znajdujących się na jajnikach.

Zdaniem Sominsky- jest to również możliwe do osiągnięcia u ludzi. Wyniki badań opisane zostały w the Journal of Endocrinology. Badania te napawają nadzieją na dalszy postęp wiedzy medycznej w tej kwestii co doprowadziłoby do wyeliminowania negatywnego efektu stresu u przyszłych mam.

Cóż, póki co przyszłym mamom pozostaje czekać i… nie stresować się!

Żródło:

https://www.medicaldaily.com/stress-hungry-bad-fertility-434632?fbclid=IwAR20452fCojt0wZ3gwUt1WP26bqaMmOvdfGO8O7Dv6Z5GmVYSxhB-ihvflI

Umów
online
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Centrum Medycyny Spersonalizowanej CODE, ul. Juliana Tuwima 15 lok U4, 90-010 Łódź) jedynie do kontaktu ze mną.