Restorative Reproductive Medicine. Niepłodność jako choroba przewlekła o wieloczynnikowej etiologii
Dr Maciej Barczentewicz- znany i ceniony lekarz ginekolog z Lublina przybliża zasady zintegrowanej medycyny prokreacyjnej. Jego zdaniem tylko wielokierunkowa diagnostyka w oparciu o obserwacje cyklu miesięcznego kobiety pozwala na znalezienie konkretnej przyczyny niepłodności i przyczynia się do skutecznego, celowanego leczenia.
Dr M.Barczentewicz był gościem na Konferencji „Medycyna Spersonalizowana w leczeniu niepłodności”
więcej...
Rola instruktora w procesie prowadzenia diagnostyki płodności
Mgr Olimpia Janz certyfikowany Instruktor The Creighton Model FertilityCare™ System na co dzień pracująca w Centrum Medycznym CODE w Łodzi przy ul.Tuwima 15 wyjaśnia jaką rolę odgrywa opiekun medyczny- instruktor w przyczynowym leczeniu niepłodności.
Wykład wygłoszony w ramach konferencji „Medycyna Spersonalizowana w leczeniu niepłodności” w grudniu 2017r.
więcej...
Niepłodność MĘSKA. Przyczyny i możliwości diagnostyczne
Prof. dr hab. n. med. Jolanta Słowikowska-Hilczer przedstawia zagadnienie zaburzeń płodności u mężczyzn wyjaśniając mechanizmy warunkujące te zaburzenia oraz omawia dostępne metody diagnostyczne. Poruszany temat jest niezwykle ważny z punktu widzenia przyczynowego leczenia niepłodności, gdyż tylko równoczesna diagnostyka czynika męskiego i żeńskiego przyczynia się do zwiększenia szans na poczęcie dziecka.
Wykład wygłoszony w ramach konferencji „Medycyna Spersonalizowana w leczeniu niepłodności” w grudniu 2017r.
więcej...Rekomendacje Anety i Jarosława
Piękna choć naznaczona wieloletnim bólem prób poczęcia dziecka, historia cudu narodzin córki Anety i Jarosława w wyniku zastosowania zintegrowanego leczenia niepłodności -NaProTechnology. Para opowiada o swojej drodze ku odkrywaniu tajników swojej płodności prowadząc obserwacje cyki miesiączkowych wg modelu Creighton, dzięki którym udało się zidentyfikować przyczynę wieloletnich niepowodzeń poczęcia oraz podjęcie skutecznej terapii.
Dziś Aneta i Jarosław są szczęśliwymi rodzicami 4 letniej Nadii.
więcej...Medycyna Spersonalizowana w leczeniu niepłodności
Niezwykle interesujący wykład prof. Tadeusza Pietruchy- biotechnologa, kierownika Zakładu Biotechnologii Medycznej UM na temat analizy ludzkiego genomu w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Dzięki technikom biologii molekularnej jesteśmy w stanie prowadzić spersonalizowaną dignostykę jak i terapię niepłodności.
Jest to przełom w medycynie, który pozwoli na bardzo precyzyjną diagnostykę zaburzeń zdrowia ginekologicznego i otworzy drogę do przyczynowego leczenia niepłodności.
Wykład wygłoszony w ramach konferencji „Medycyna Spersonalizowana w leczeniu niepłodności” w grudniu 2017r.
więcej...Chirurgia w leczeniu niepłodności
Jakie zastosowanie w leczeniu niepłodności zarówno męskiej jak i żenskiej odgrywają techniki chirurgiczne? Jakie są wskazania a jakie ryzyko związane jest z chirurgią układu rozrodczego? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w wykładzie dr Radosława Maksyma. Dr Maksym jest zananym i cenionym ginekologiem, położnikiem oraz andrologiem, który na co dzień pracuje z parami zmagającymi się z problemem niepłodności min. w Centrum Medycznym CODE w Łodzi przy ul.Tuwima 15.
więcej...Problemy psychologiczne mężczyzn w niepłodnych parach
Niepłodność jest nieplanowana, niepożądana i niespodziewana, co oznacza, że poczucie utraty kontroli nad swoim życiem, stres, niepokój i niepewność mogą towarzyszyć osobie zmagającej się z niepłodnością w codziennym życiu nawet przez wiele lat...
więcej...Wpływ anabolików na zdrowie mężczyzny
Od około 60 lat wielu mężczyzn uprawiających sport wyczynowo i rekreacyjnie stosuje substancje zwiększające masę mięśni oraz poprawiające sprawność i wytrzymałość organizmu. Najczęściej stosowane są sterydy androgenno-anaboliczne (SAA, ang. anabolic-androgenic steroids), preparaty testosteronu, erytropoetyna, hormon wzrostu, IGF-1 (ang. insulin-like growth factor, insulinopodobny czynnik wzrostu), hCG (ang. human chorionic gonadotropin, gonadotropina kosmówkowa), insulina, antyestrogeny (np. klomifen, letrozol, tamoksyfen)....
więcej...Odżywianie a niepłodność męska
Budowa i skład ciała uwarunkowane są genetycznie. U zdrowych mężczyzn powinna dominować masa mięśniowa przy jednocześnie małej masie tkanki tłuszczowej, mniejszej niż u kobiet w tym samym wieku.
więcej...Zaburzenia urologiczne mające wpływ na męską płodność
Najczęstszymi chorobami układu moczowo-płciowego są zapalenia, które mogą dotyczyć wszystkich jego elementów, ich przsyczyną są przede wszystkim bakterie najczęściej Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Chlamydia, Ureoplasma, Mycoplasma, a także grzyby, najczęściej Candida albicans. Z tego powodu podczas diagnostyki niepłodnego mężczyzny lekarz zleca posiew nasienia.
więcej...Aktywność fizyczna a niepłodność męska
Brak aktywności fizycznej, czyli siedzący tryb życia negatywnie wpływa na męską płodność. Nie ma wtedy odpowiedniego krążenia krwi w obrębie jąder i prawidłowej termoregulacji. Dla właściwego przebiegu spermatogenezy temperatura, w jakiej pracują jądra, musi być niższa o 2-3 °C w porównaniu z wnętrzem ciała, Przegrzewanie jąder hamuje spermatogenezę i tym samym zmniejsza męską płodność.
więcej...Niepłodność męska
Kłopoty z uzyskaniem potomstwa mają niekiedy swoje źródło w nieprawidłowym funkcjonowaniu męskiej płodności. Szacuje się, że za ok 40% niepłodności par odpowiada czynnik męski, drugie tyle czynnik żeński zaś pozostałe 20% dotyczy obojga partnerów. Niestety świadomość troski o męską płodność jest znikoma w naszym społeczeństwie...
więcej...Przyczynowe Leczenie Niepłodności
Niepłodność jest dziś powszechnym zjawiskiem, rozpoznaje się ją jako chorobę cywilizacyjną o złożonej etiologii. Aby cieszyć się upragnionym potomstwem należy przede wszystkim rozpoznać prawdziwe podłoże tego problemu...
więcej...Cała prawda o glutenie
Produkty zbożowe zawierające gluten cieszą się od pewnego czasu złą sławą. Dieta bezglutenowa zawitała w jadłospisach zarówno celebrytów i gwiazd, jak i zwykłych ludzi. Czym zatem jest ten sławny gluten i czemu niektórzy nie mogą, a niektórzy nie chcą go jeść?
więcej...Badania DNA
Badanie DNA pacjenta nie wchodzi w zakres rutynowej diagnostyki medycznej. Nie ma też jednoznacznie ustalonych wskazań. Wartość tego badania, a przede wszystkim jego celowość wynika przede wszystkim z wiedzy (w tym wiedzy o pacjencie) i doświadczenia lekarza. Wykonujemy badania DNA pacjenta. Jednak zanim się je zleci warto wiedzieć kiedy w jakich warunkach warto je robić.
więcej...Medycyna spersonalizowana w onkologii. Genetyczne uwarunkowania nowotworu piersi
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem autorstwa specjalistów CMS CODE - Pani Magister Aleksandry Żal z Uniwersytetu Łódzkiego oraz Doktora
n. med. Adama Durczyńskiego z Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
Przeczytaj najnowszy tekst blogowy!
więcej...Medycyna spersonalizowana w onkologii. Genetyczne uwarunkowania nowotworu prostaty
Kilka słów na temat nowotworu prostaty, sposobów leczenia oraz przyjmowania leków w trakcie terapii. Tekst blogowy został opracowanych przez specjalistów CMS Mgr Aleksandry Żal oraz Dr n. med. Adama Durczyńskiego.
Zapraszamy do lektury!
więcej...