Cała prawda o glutenie

Produkty zbożowe zawierające gluten cieszą się od pewnego czasu złą sławą. Dieta bezglutenowa zawitała w jadłospisach zarówno celebrytów i gwiazd, jak i zwykłych ludzi. Czym zatem jest ten sławny gluten i czemu niektórzy nie mogą, a niektórzy nie chcą go jeść?

Gluten, to nic innego jak białko i jest obecny w zbożach takich jak pszenica, żyto, jęczmień, czy orkisz. I choć owies jest produktem naturalnie bezglutenowym, to często bywa zanieczyszczony pszenicą, więc też musi być wyeliminowany z diety bezglutenowej. Wyróżnia się 3 podstawowe schorzenia powodowane przez gluten – celiakię, nazywaną też „chorobą trzewną” (jest to choroba immunologiczna), astmę piekarzy, czyli chorobę zawodową oraz nietolerancję pokarmową. Istnieją również choroby, których symptomy zmniejszają się po wyeliminowaniu glutenu z diety i jednym z przykładów może być zespół jelita drażliwego. We wszystkich tych przypadkach spożywanie tego białka może mieć poważne skutki, więc należy restrykcyjne przestrzegać diety.

Jeśli więc nie cierpimy na żadną z powyższych chorób, to powinniśmy powiedzieć glutenowi „tak”! Przechodzenie na dietę bezglutenową na wszelki wypadek, czy jako wynik obecnie panującej mody nie są wskazane. Po pierwsze, w celu zmiany swoich nawyków żywieniowych, najpierw należy skonsultować się z dietetykiem, aby uniknąć błędów dietetycznych, które mogą doprowadzić do choroby. Najnowsze badania dowodzą, że eliminacja glutenu z diety może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II nawet o 13%. Po drugie, dieta bezglutenowa jest dość droga i skomplikowana, a produkty te są często trudno dostępne w sklepach i nie rzadko pozbawione walorów smakowych. Pozbawione są także błonnika lub zawierają jego obniżoną ilość, a to może prowadzić do wzrostu wagi. Po trzecie, eliminuje ona z diety całą gamę zdrowych węglowodanów, jakimi są zboża pełnoziarniste, a które są niezwykle istotne w naszej diecie.

Wiele badań donosi, że gluten jest nie tylko nieszkodliwy dla osób zdrowych, ale nawet wskazany!

  • Ma on pozytywny wpływ na mikroflorę bakteryjną naszych jelit, a jego eliminacja z diety powoduje wzrost mikroflory patologicznej, czyli tej złej.
  • Obniża poziom trójglicerydów.
  • Obniża poziom LDL, czyli „złego” cholesterolu.
  • Ma wpływ na obniżenie ciśnienia krwi.

Podsumowując – gluten bez wątpienia może zasiać spustoszenie w organizmie osób cierpiących na celiakię lub nietolerancję i w takich przypadkach dieta bezglutenowa jest jedyną metoda leczenia. Jednak żadne badania nie wykazały, aby wyeliminowanie glutenu z diety osób zdrowych przynosiło jakiekolwiek korzyści, ani zdrowotne, ani związane z utratą wagi. Taka popularność diety bezglutenowej jest zatem tylko niczym nie uzasadnioną modą.

Drodzy Panowie!
W ramach działaności badawczej CODE, mamy dla Was wyjątkową propozycję uczestnictwa w BEZPŁATNYCH BADANIACH (wartych na co dzień ok. 500 zł)
.
Pierwiastki, jakie badamy z krwi żylnej, to:
-Cynk
-Mangan
-Selen
oraz metal ciężki Kadm.
 
➡️ Celem jest zbadanie wpływu tych pierwiastków na męską płodność. Badanie skierowane jest do młodych mężczyzn w wieku 25-45 lat oraz mężczyzn, którzy z różnych przyczyn, mają problemy z zostaniem rodzicem.
 
🔵 Mangan, Selen i Cynk – są fizjologicznie niezbędne w ludzkim organizmie. W kontekście niepłodności mogą stanowić kluczowe parametry diagnostyczne. Mają działanie protekcyjne na układ rozrodczy mężczyzny – redukują stres oksydacyjny, regulują proces spermatogenezy oraz uczestniczą w syntezie hormonów płciowych.
 
⚫️ Kadm – będący metalem ciężkim wpływa destrukcyjnie na męski układ rozrodczy. Zakłócając funkcje metaboliczne prowadzi do obniżenia jakości nasienia i zwiększenia ryzyka dysfunkcji jąder. Ma działanie kancerogenne.
 
👉🏻 Jeżeli jesteś mężczyzną w wieku reprodukcyjnym (25-45 roku życia).
👉🏻 Chcesz poznać stan swojego zdrowia?
👉🏻 Masz aktualny wynik podstawowego badania nasienia ( nie starszy niż 3 miesiące)
👉🏻 Poszukujesz przyczyny problemów z niepłodnością lub wręcz przeciwnie chcesz lepiej zadbać o zdrowie i poznać jego stan?
👉🏻 Chcesz wspomóc nas i przyczynić się do rozwoju nauki?
 
❗️ Nie czekaj, tylko umów się na badanie telefonicznie lub mailowo i przyjdź w każdą Sobotę od 8:30 – 11:00 do Centrum Medycznego CODE przy ul. Tuwima 15 lok U4 w Łodzi!
Badanie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych pacjentów. Warto szybko podjąć decyzję, ponieważ liczba badanych jest ograniczona.
 
🔷 Co zyskujesz?
– bezpłatne badanie
– wyniki badania
– możliwość otrzymania opisu badania od osób prowadzących pracę badawczą
– wiedzę o stanie zdrowia i ewentualnych obciążeniach metalem ciężkim
– satysfakcję przyczynienia się do rozwoju dziedziny nauki z zakresu diagnozowania i leczenia męskiej niepłodności
– możliwość otrzymania podsumowania i wniosków po zakończonej pracy naukowej.
 
🌡️ Jak przygotować się do badania?
– umów się telefonicznie lub mailowo
– bądź na czczo przed badaniem
– przed przystąpieniem do badania podpisz niezbędne zgody oraz ankietę
– minimum na 5 dni przed badaniem nie suplementuj i nie spożywaj pokarmów bogatych w pierwiastki (Mangan, Cynk, Selen) np. krewetki, łosoś, tuńczyk, sałata
Wyniki otrzymasz do 1 miesiąca.
 
📞 📆 W celu umówienia na badanie DZWOŃ pod numery:
789-459-799 lub 795-974-576
NAPISZ do nas: m.pietrucha@cmscode.pl
 
W każdą Sobotę od 9:00 do 12:00 można wykonać w CODE Centrum Medyczne Łódź badanie nasienia.
Wymagane jest wcześniejsze umówienie się na badanie
tel.: 887-220-088