Giardia intestinalis, czyli czym nam grożą lamblie?

« wróć

Giardioza (inaczej lamblioza) jest jedną z najczęstszych chorób biegunkowych u ludzi, występuje powszechnie na całym świecie, najczęściej w krajach rozwijających się. Jest spowodowana przez pierwotniaka Giardia intestinalis (syn. Giardia lamblia, Giardia duedenalis), którego populacja w ludzkim organizmie zwiększa się bardzo szybko ze względu na bezpłciowy sposób rozmnażania. Lamblioza często kojarzona jest z utrapieniem przedszkolaków, zakażone dzieci łatwo mogą przekazać pierwotniaka innym kolegom nawet poprzez wspólne zabawki, takiemu rozpowszechnianiu sprzyja mniejsza dbałość o higienę    u dziecka. Przeprowadzone badania udowadniają, że do zarażenia wystarczy już mniej niż 10 cyst. Jak więc rozpoznać giardiozę i jak chronić przed nią siebie i swoje pociechy?

Jak dochodzi do zakażenia?

• droga pokarmowa – spożycie zanieczyszczonego cystami lamblii pożywienia lub wody (woda pitna, ale także ta w zbiornikach wodnych)

• kontakt z zakażonymi zwierzętami, może także dojść do sytuacji odwrotnej, gdy to człowiek zaraża swojego pupila, warto jednak pamiętać, że nie wszystkie genotypy występujące u zwierząt, są zaraźliwe dla ludzi

• kontakt z zakażonymi osobami, lamblie bardzo łatwo rozprzestrzeniają się w tłocznych placówkach, tj.: przedszkola, żłobki, domy dziecka, domy opieki

• droga fekalno – oralna, przeniesienie cyst lamblii brudnymi rękoma w okolice jamy ustnej, spowodowane zaniedbaniem higieny, np.: po skorzystaniu z toalety czy po zabawie w piaskownicy

• za pośrednictwem owadów będących mechanicznymi przenosicielami choroby, np.: muchy, karaluchy

• niektóre zachowania seksualne, kontakt oralno – analny

Cykl rozwojowy

 Cykl rozwojowy Giardii intestinalis obejmuje jedynie dwa stadia rozwojowe: cystę i trofozoit. Postacią inwazyjną, która prowadzi do zakażenia żywiciela jest cysta. Po dostaniu się jej do wnętrza organizmu, najczęściej poprzez połknięcie wraz z zanieczyszczonymi produktami spożywczymi, wodą, bądź za pośrednictwem brudnych rąk, trafia do dwunastnicy, tam dochodzi do podziału                  i uwolnienia się dwóch trofozoitów, które przytwierdzają się do błony śluzowej. Następnie rozmnażają się bezpłciowo poprzez podział podłużny. Część powstałych w ten sposób nowych trofozoitów pozostaje w jelicie, zaś reszta wędruje do jelita grubego przekształcając się w cysty, które można znaleźć w badaniu kału. Cysty zachowują swoją inwazyjność przez ok. 3 tygodnie.

Objawy

Objawy giardiozy pojawiają się od kilku do kilkunastu dni po wniknięciu pasożyta do organizmu człowieka. Lamblioza ujawnia się pod różnymi postaciami od często bezobjawowej do ostrej bądź przewlekłej biegunki, niekiedy trwającej miesiące.

• biegunka o nagłym początku, wodnista, bez obecności krwi oraz śluzu

• brak łaknienia

• nudności

• bóle w nadbrzuszu

• odbijanie

• zgaga

• stany podgorączkowe

• osłabienie

• spadek masy ciała

• zmiany alergiczne na skórze

 

Brak leczenia giardiozy może skutkować przejściem choroby w fazę przewlekłą, a nawet doprowadzić do powstania powikłań, wśród których można wymienić: zaburzenia wchłaniania jelitowego, odwodnienie, niedokrwistość z niedoboru żelaza, zespół jelita drażliwego oraz przewlekłe zmęczenie, u dzieci dodatkowo grozi zahamowaniem wzrostu i upośledzeniem funkcji poznawczych.

Leczenie

Giardiozę leczy się farmakologicznie pod kontrolą lekarza. Często przepisywany w tym celu jest tynidazol, lek skierowany przeciwko pierwotniakom, wśród innych stosowanych preparatów wymienia się m.in.: metronidazol, mebendazol, albendazol. Leczeniu powinien poddać się każdy, u którego wykryto inwazję Giardii intestinalis, włącznie z osobami niewykazującymi objawów. Brak powodzenia terapii wynika zazwyczaj z niedokładnego stosowania się do zaleceń lekarza lub z oporności na stosowany lek, co skutkuje koniecznością zmiany zażywanego preparatu. W naszym laboratorium oferujemy dwa badania mogące wykryć inwazję lamblii w organizmie, jest to szybki test immunochromatograficzny na obecność antygenu Giardii intestinalis w kale lub badanie ogólne kału w kierunku pasożytów, gdzie możliwe jest zaobserwowanie cyst pierwotniaka    w obrazie mikroskopowym.

 

Jak przygotować próbkę do badania?

Optymalne badanie obejmuje 3 próbki kału pobrane w odstępach 1-3 dniowych w przeciągu 10 dni.

Zebrane próby należy przechowywać w lodówce lub innym chłodnym miejscu, po czym dostarczyć je osobiście lub przesłać do Centrum Medycznego CODE w Łodzi, ul Tuwima 15 lok.U4, 90-010 Łódź

Możliwe jest również badanie z pojedynczej próbki kału. W przypadku biegunki każdą próbę należy dostarczyć jak najszybciej od pobrania. Próby należy zbierać do odpowiednich pojemników jednorazowych na kał, dostępnych w aptece. Próba kałowa powinna wypełnić pojemniczek maks. do 2/3 pojemności.

Prosimy nie wypełniać pojemniczka po sam brzeg, ponieważ namnażające się bakterie mogą spowodować "wysadzenie" zawartości.

Pojemniki z próbkami należy opisać imieniem, nazwiskiem osoby od której pochodzi próba oraz datą pobrania materiału.

Kał przeznaczony do badania można dostarczyć do rejestracji Centrum Medycznego CODE, ul. Tuwima 15 w Łodzicodziennie w godzinach 8:00 – 20:00 lub może być przesłany kurierem na adres placówki.

Wynik do odebrania w placówce bądź drogą mailową (czas oczekiwania na wynik do 10 dni roboczych).

Uwaga! Wraz z próbką kału należy dostarczyć WYPEŁNIONĄ ankietę zatytułowaną: „Wywiad parazytologiczny”, którą można pobrać z naszej strony www.cmscode.pl  w zakładce Cennik- Badanie kału.

Jeśli pacjent zdecyduje się wysłać nam próbkę pocztą/kurierem, bardzo ważne jest aby załączyć do przesyłki również DOWÓD WPŁATY.

Więcej informacji na temat metod wykrywania pasożytów w kale oraz samych badań znajdą państwo na stronie: https://www.cmscode.pl/cennik/badanie-kalu-pasozyty-jelitowe

Zamówienie badania oraz płatność on-line można zrealizować przez nasz SKLEP internetowy https://telemedycyna.cmscode.pl/sklep/

WAŻNE! W "Wywiadzie parazytologicznym" proszę napisać swoje pełne dane: imię, nazwisko, pesel, adres zamieszkania, telefon, mail – w celu identyfikacji pacjenta oraz wydania wyniku.

Kontakt: Centrum Medyczne CODE, ul. Tuwima 15,

tel. 887 220 088 – Rejestracja, info@cmscode.pl

tel. 795 540 329 – Laboratorium Medyczne - Pracownia Parazytologiczna CODE,

laboratorium@cmscode.pl  

Autor tekstu: Diagnosta Laboratoryjny Pracowni Parazytologicznej CODE

Umów
online
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Centrum Medycyny Spersonalizowanej CODE, ul. Juliana Tuwima 15 lok U4, 90-010 Łódź) jedynie do kontaktu ze mną.