Problemy psychologiczne mężczyzn w niepłodnych parach

« wróć

Niepłodność jest nieplanowana, niepożądana i niespodziewana, co oznacza, że poczucie utraty kontroli nad swoim życiem, stres, niepokój i niepewność mogą towarzyszyć osobie zmagającej się z niepłodnością w codziennym życiu nawet przez wiele lat.

 

Nie zawsze u podłoża niepłodności leżą czynniki psychologiczne, ale wraz z czasem doświadczania niepłodności ryzyko pojawienia się problemów psychologicznych wzrasta. Diagnoza niepłodności może stanowić jedno z najsilniej stresujących wydarzeń życiowych. Niepłodność dotyka wszystkich aspektów życia człowieka. Wpływa na postrzeganie siebie, własną samoocenę, relacje z partnerem i otoczeniem, rzutuje na plany i oczekiwania dotyczące przyszłości oraz przeżywane emocje. Tematy rozmów, sposwób spędzania czasu, plany życiowe mogą zostać zdominowane przez temat dziecka i starania o nie. Szczególnie trudne emocjonalnie dla pary może być dawstwo komórek rozrodczych oraz nasienia.

 

 

Często w odniesieniu do stresu doświadczanego przez osoby dotknięte problemem prokreacyjnym używa się określenia "stres niepłodności". Emocjonalne doświadczanie niepłodności porównywane jest również do jazdy kolejką górską, gdzie każdy kolejny miesiąc w naturalnym staraniu się o dziecko i kolejna interwencja medyczna sprzyjają doświadczaniu skrajnie odmiennych emocji: od nadziei na spełnienie marzeń aż po rozczarowanie i dotkliwe poczucie straty, kiedy partnerka nie zachodzi w ciążę. Jest to trudne do zniesienia dla kobiety, lecz należy pamiętać, że staje się to trudne również dla partnera, który może odbierać wahania nastroju partnerki i jej smutek jako wyraz niezadowolenia z męża, a nawet postrzegać siebie jako "sprawcę" cierpienia ("Najbardziej boję się, kiedy żona zamyka się w łazience z testem ciążowym i długo stamtąd nie wychodzi. Wiem, że płacze, bo kiedy wychodzi ma czerwone oczy i się do mnie nie odzywa. Czuję się winny, jakbym ją zwiódł").

 

 

Mężczyźni równie silne jak kobiety mogą pragnąć zostać rodzicem, ale być może nieco inaczej wyrażają swoje pragnienia i inaczej radzą sobie z trudnościami. Mężczyźni, u których występują zaburzenia płodności, mogą doświadczać bardziej negatywnych reakcji emocjonalnych, w tym obniżonej samooceny, niż mężczyźni, których partnerki są niepłodne lub trudności z płodnością są niewyjaśnione. Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety podejmują aktywne radzenie sobie z problemami, rzadziej niż kobiety myślą o niepłodności, mają większą łatwość z oddzieleniem niepłodności od innych aspektów życia, co nie oznacza, że nie chcą zostać ojcami i fakt niepłodności bagatelizują.

 

Mężczyźni w stresie niepłodności mogą przejawiać nadmierną samokontrolę, czują się bezradni i zagubieni, nie wiedzą często jak rozmawiać z partnerką, jak jej i sobie pomóc.

 

Często również mężczyźni nie mówią o swoich potrzebach i problemach, aby dodatkowo nie obciążać emocjonalnie partnerki i starają się być "silni dla niej", być oparciem i podporą w trudnych chwilach.

 

Jeżeli mężczyzna zdobędzie się na rozmowę o swoim problemie z innymi osobami niż partnerka lub matka, to częściej niż kobieta może się spotkać z niezrozumieniem, żartami i komentarzami kierowanymi w swoją stronę, typu: " Co z Ciebie za facet", "Jeśli nie potrafisz, to ja Ci pomogę", "Strzelasz ślepakami" itp., co dodatkowo może sprzyjać unikaniu rozmów na ten temat i tłumieniu emocji.

 

Leczenie niepłodności zawsze dotyczy obojga partnerów, nawet jeśli medycznie przyczyny problemów prokreacyjnych dotyczą jednej z osób. Dlatego też warto, aby z pomocy psychologa pary korzystały razem. Pacjenci mogą skorzystać z psychoedukacji, konsultacji psychologicznych, terapii indywidualnej, terapii pary, interwencji kryzysowej oraz psychoterapii grupowej. Z myślą o potrzebach pacjentów leczących się z powodu niepłodności organizowane są również warsztaty radzenia sobie ze stresem i emocjami oraz grupy wsparcia.

Umów
online
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Centrum Medycyny Spersonalizowanej CODE, ul. Juliana Tuwima 15 lok U4, 90-010 Łódź) jedynie do kontaktu ze mną.