Badanie NASIENIA

Informujemy, że w Centrum Medycznym CODE realizujemy ogólne BADANIE NASIENIA. Badanie rekomendujemy Panom w ramach diagnostyki płodności lub przed rozpoczęciem Przyczynowego Leczenia Niepłodności. Ogromnym atutem jest dostępność terminów i wynik jeszcze tego samego dnia! Pacjenci mogą zrealizować badanie w każdą Środę i Sobotę zarówno w godzinach porannych jak i popołudniowych. Dla osób spoza Łodzi, uruchomiliśmy możliwość oddania materiału na miejscu w dogodnych warunkach zarówno dla samego mężczyzny, jak i dla pary! Na badanie obowiązuje wcześniejszy zapis telefoniczny pod numerem tel. 887-220-088


  

BADANIE NASIENIA

W celu oceny płodności męskiej w przypadku braku poczęcia pomocne jest badanie nasienia. Niestety, pomimo iż jest ono istotną składową procesu diagnostyczno-terapeutycznego Przyczynowego Leczenia Niepłodności jest ono niejednokrotnie pomijane bądź odwlekane w czasie. Niewątpliwie jest związane to z samą specyfiką badania, a mianowicie z kłopotliwym, dla niektórych wręcz kontrowersyjnym i trudnym do zaakceptowania z punktu moralnego sposobem pozyskania nasienia na drodze masturbacji.

 

Rozumiejąc rozterki naszych pacjentów oraz szanując ich intymność i wrażliwość Centrum Medyczne CODE zachęca małżonków do pozyskania materiału do analizy podczas normalnego współżycia w domu, a następnie dostarczenie materiału do badania w ciągu godziny od stosunku.

 

Analiza nasienia prowadzona jest wg norm WHO i realizowana przez diagnostę laboratoryjnego posiadającego uprawnienia do przeprowadzania seminogramów oraz oparta o współpracę z lekarzem posiadającym Certyfikat Centrum Kształcenia Klinicznego Europejskiej Akademii Andrologii.

 

Co to jest badanie nasienia?

Badanie nasienia (nazywane także seminogramem lub spermiogramem), stanowi podstawowe badanie diagnostyczne, którego celem jest m.in.: ustalenie przyczyn niemożności posiadania dzieci. Analiza nasienia odgrywa kluczową rolę w ocenie niepłodności mężczyzn oraz ułatwia obranie właściwego kierunku leczenia. Próbka spermy poddawana jest obserwacji makroskopowej i mikroskopowej, podczas, której oceniane są właściwości biofizyczne i fizykochemiczne nasienia. W przypadku podejrzenia infekcji bakteryjnej jąder wskazane jest także wykonanie badania bakteriologicznego (posiewy nasienia).

 

 Badanie ogólne nasienia obejmuje:

  • objętość i szybkość upłynnienia spermy, odczyn lepkości, barwę nasienia
  • liczbę plemników na 1 mililitr, procent żywych plemników, odsetek martwych plemników
  • ruchliwość: ruch postępowy plemników, powolny, niepostępowy, całkowity brak ruchu,
  • pH nasienia,
  • budowę plemników,
  • ilość białych krwinek oraz innych składników w ejakulacie.


 Cena ogólnego badania nasinia: 150 zł


Wykonujemy również posiewy nasienia:

  • Posiew bakteriologiczny nasienia beztlenowy - 100 zł.  i  tlenowy - 60 zł.
  • Posiew nasienia mykologiczny (grzyby) - 60 zł.
  • Ureoplasma/Mycoplasma - 120 zł.

 

PAKIET POSIEWÓW (bakterie tlenowe, beztlenowe, grzyby, Ureoplasma, Mycoplasma) - 320 zł.

 

Specjalna jałowa prezerwatywa, bez środków plemnikobójczych, umożliwia pobranie nasienia w drodze aktu małżeńskiego - 20 zł.  Możliwość zakupienia przed badaniem w Centrum Medycznym CODE, ul. Tuwima 15/lok.U4.

 

 

Jak się przygotować do badania nasienia?

Instrukcja dla pacjentów https://diagnostykaplodnosci.pl/badanie-nasienia/ 

Badanie płodności wykonywane jest na próbce nasienia. Aby test był wiarygodny, kluczowa jest wstrzemięźliwość seksualna od 3-5 dni przed wizytą w laboratorium medycznym. Okres ten dotyczy zarówno stosunków płciowych, jak i masturbacji. Badanie nasienia jest miarodajne maksymalnie do 7 dni od ostatniego wytrysku. Jeśli tego samego dnia wykonywane są badania krwi, nasienie należy oddać zawsze po badaniu morfologicznym. W przypadku kuracji antybiotykowej z wykonaniem próby należy poczekać około 2 tygodni.

 

Jak przebiega badanie nasienia?

Zalecane jest pobieranie nasienia ze specjalnej prezerwatywy zakupionej w Centrum Medycznym CODE, ponieważ nie zawierają substancji chemicznych wykazujących działanie plemnikobójcze. Rekomendowane jest pozyskanie nasienia w drodze aktu małżeńskiego przy zastosowaniu specjalnej prezerwatywy. Jesteśmy jedyną placówką w Łodzi, która wykonuje badanie nasienia pozyskanego w taki sposób.

Test nasienia wykonywany jest w laboratorium medycznym. Ejakulat może być pobrany w domu. w tym przypadku kluczowy jest czas. Przed uzyskaniem nasienia zalecane jest ogrzanie pojemnika do temperatury ciała człowieka, np. w dłoniach. Nasienie do badania musi pochodzić z pierwszego wytrysku po zalecanej wstrzemięźliwości. Sperma oddawana jest do specjalnej prezerwatywy i przelewana do jałowego pojemnika. Pobrany materiał należy natychmiast dostarczyć do laboratorium, bowiem próbka musi zostać zbadana w ciągu godziny. Analiza nasienia nie jest skomplikowaną procedurą, dlatego wynik badania podstawowego zwykle dostępny jest po kilku dniach. Koniecznością jest zatem wcześniejsze, telefoniczne umówienie się na badanie nasienia.

 

Interpretacja wyników badania nasienia

Jakość nasienia może zmienić się pod wpływem wielu czynników zewnętrznych (stres, choroby, dieta, używki, mała aktywność fizyczna), dlatego wyniki nie zawsze bywają miarodajne i należy brać pod uwagę wykonanie kilku testów w odstępie 3 miesięcy. Jeśli kolejne badanie plemników wykaże nieprawidłowości, warto wykonać testy czynnościowe, biopsję jąder oraz badania hormonalne. Badanie spermy pozwala na wczesne wykrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych mężczyzn, o czym świadczą leukocyty oraz erytrocyty w nasieniu. Prawidłowy wynik badania ogólnego nasienia nie daje gwarancji płodności, a ograniczona częstotliwość wytrysków może spowodować zwiększoną obecność obumarłych plemników w nasieniu.

* Tekst źródłowy: dr n. med. Leszek Kalinowski,lek. med. Maciej Jankowski, Badanie nasienia, Gdańsk, 1996r.


Aby zapisać się na BADANIE NASIENIA 
bardzo prosimy o zapis telefoniczny. Tel. 887-220-088

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...


Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych, które zostaną użyte przez Administratora (Centrum Medycyny Spersonalizowanej CODE, ul. Juliana Tuwima 15 lok U4, 90-010 Łódź) jedynie do kontaktu ze mną.