USG ginekologiczne

usg ginekologiczne

USG ginekologiczne (transwaginalne)

 

To badanie profilaktyczne narządów płciowych kobiety za pomocą głowicy ultrasonograficznej. Jest bardzo ważne do przeprowadzenia przed ciążą, w czasie ciąży i jako regularne, stosowane co dwa lata, badanie przesiewowe. USG powinno towarzyszyć każdemu badaniu ginekologicznemu, gdyż pozwala na szybką diagnostykę wielu problemów i chorób.

 

USG waginalne jest podstawowych badaniem diagnostycznym, wykonywanym podczas standardowej wizyty ginekologicznej. Może wykryć zmiany w obrębie narządu rodnego, a nawet dać sygnał poważnych zaburzeń i skierować na dalsze badania. Dlaczego jest tak ważne i jak się do niego przygotować?

 

Jak przebiega badanie?

 

Kobieta powinna przed zabiegiem opróżnić pęcherz, by nie odczuwała na niego nacisku. USG może być wykonane w każdym dniu cyklu (także podczas krwawienia menstruacyjnego). Badanie odbywa się w gabinecie ginekologicznym na standardowym fotelu. Lekarz wprowadza do pochwy wąską sondę (o grubości 1–2 cm), na którą nałożona jest jednorazowa osłonka z żelem. Przyrząd daje obraz narządu rodnego na monitorze. Podczas obserwacji sonda nieznacznie przesuwa się w obrębie jamy macicy. Badanie nie jest bolesne. Trwa kilka lub kilkanaście minut.

 

Do czego służy USG dopochwowe?

 

USG transwaginalne jest dużo dokładniejsze w diagnostyce wszelkich zmian fizjologicznych macicy, jajowodów i jajników niż USG wykonywane przez powłoki brzuszne. Za pomocą tego badania, u kobiet w ciąży i nie tylko, da się stwierdzić różnego rodzaju zmiany i problemy, np.:

 

nieprawidłowości w budowie kości miednicy

nieprawidłowości w budowie mięśni miednicy

nieprawidłowości w budowie mięśni miednicy

torbiele w obrębie narządów płciowych
ciąża pozamaciczna
nieprawidłowe umiejscowienie krążków wewnątrzmacicznych
Umów
online