Diagnostyka cukrzycy
- Insulina
- Hemoglobina Glikowana
- WIZYTA U DIABETOLOGA
Insulina jest hormonem białkowym wytwarzanym w komórkach beta wysp Langerhansa w trzustce.
Obniża poziom wchłoniętej przez krew glukozy dzięki działaniu anabolicznemu: stymulacji wychwytu glukozy, głównie przez komórki tkanki tłuszczowej, mięśniowej i hepatocyty, stymulacji przekształcania glukozy do glikogenu lub kwasów tłuszczowych, hamowaniu glukoneogenezy w wątrobie oraz stymuluji syntezy białek i hamowaniu ich rozkładu.
Hemoglobina glikowana - oznaczenie przydatne w monitorowaniu wyrównania glikemii u chorych na cukrzycę.
Badanie odzwierciedla średnie stężenie glukozy w krwi w okresie poprzedzających 2-3 miesięcy.
Glikozylacja hemoglobiny jest procesem nieodwracalnym, stąd glukoza związana z hemoglobiną pozostaje w erytrocytach do końca życia krwinki. Stężenie hemoglobiny glikowanej w krwi jest proporcjonalne do długości życia erytrocyta i stężenia glukozy w krwi.
Przy interpretacji wyniku należy uwzględniać choroby zmieniające czas życia krwinek. Zaniżony poziomy hemoglobiny glikowanejobserwuje się po utracie krwi i w anemii hemolitycznej, a w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza obserwuje się podwyższony poziom hemoblobiny gikowanej ze względu na większy odsetek „starych” krwinek.
Badanie wykorzystuje się głównie do kontroli wyrównania poziomu glukozy u chorych na cukrzyc w celu modyfikacji leczenia lub ustalenia wysokości poziomu przed leczeniem.
Na pierwszą wizyte u diabetologa warto zabrać ze sobą:
- dzienniczek samokontroli,
- książeczkę opieki diabetologicznej, jeśli taką posiadasz,
- glukometr i wstrzykiwacze, jeśli posiadasz własne,
- wyniki badań i karty informacyjne, także dotyczące pozostałych schorzeń
- informacje dotyczące dotychczasowego leczenia (rodzaje leków oraz ich dawkowanie, również dotyczące chorób współwystępujących, szczególnie metabolicznych).
Diabetolog dr Paulina Sankowska
Umów się na wizytę!
Infolinia: + 48 887 220 088
Rejestracja: + 48 42 207 77 66